درخواست مشاوره رایگان و دریافت نمونه فایل‌های کلاس

| به مناسبت فصل تابستان

جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

آزمون PTE چیست؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE یکی از آزمون های پیشرو زبان انگلیسی مانند IELTS و TOEFL است که از اعتبار بالای جهانی برخوردار بوده و مورد قبول اکثر کشورهای دنیا برای مهاجرت و ادامه تحصیل است و متقاضیان علاقمند به مهاجرت به کشور استرالیا و کشورهای اروپایی می توانند از این آزمون استفاده کنند. آزمون PTE توسط پیرسون (Pearson Language Test of English) کتابهای Longman اولین بار به صورت چند دوره آزمایشی سال 1982 در دانشگاه لندن برگزار شد و از آن زمان به یکی از رقبای آیلتس و تافل تبدیل شده است به ویژه این روزها شاهد افزایش اعتبار این آزمون و مراکزی که آن را به رسمیت میشناسند، هستیم. آزمون PTE به صورت کامپیوتری و ساختار سوالات آن با آیلتس متفاوت است.

آزمون تافل و آیلتس به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شوند، اما PTE فقط با استفاده کامپیوتر در مراکز رسمی پیرسون برگزار می شود. محوریت سوالات از چهار مهارت اصلی Speaking, Listening, Writing, Reading ارزیابی شده و شبیه آزمون های دیگر همانطور که می دانید مهارت ها را بصورت جداگانه می سنجند، سوالات پی تی ای بر اساس مهارت زبانی تفکیک می شوند و معمولا سوالات دو مهارت را همزمان ارزیابی می کند، اما نمره سوالات هر بخش، روی مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارند.

اینجا علاوه بر مهارت های اصلی به مهارت های دیگری هم نمره تعلق می گیرد از جمله:

Grammar, Oral fluency, Pronunciation, Spelling , Vocabulary, Written discourse

دلیل محبوبیت آزمون PTE

بسیاری از زبان آموزان که قصد مهاجرت به استرالیا و نیوزلند را دارند استقبال کردند البته از 2 سال قبل زمانی که اداره مهاجرت استرالیا رسما اعلام کرد مدرک PTE را هم به عنوان مدرک چهار مهارت زبان انگلیسی قبول می کند این محبوبیت بیشتر هم شد. البته شایعه هایی مبنی بر آسان تر بودن آن نسبت به آیلتس و تافل شنیده میشد که باید بگویم تا حد زیادی این مسئله درست است. البته هنوز تمامی دانشگاه ها PTE را به قبول نمی کنند و کانادا جز کشورهایی است که آن را قبول نمی کند. بعضی دانشگاه ها در بعضی مقاطع مدرک PTE را قبول می کنند ولی این مراکز به سرعت افزایش خواهند داشت. برای اطلاع از مراکز و موسساتی که پیرسون را به رسمیت می شناسند به سایت Pearsonpte سر بزنید و لیست مراکز و دانشگاه ها را ببینید.

آزمون به صورت هفتگی برگزار می شود و نتایج آزمون PTE حداکثر تا 5 روز کاری اعلام می شود. به همین دلیل تعداد زیادی به شرکت در آن علاقمند شدند زیرا امکان شرکت مجدد در آزمون هم به راحتی و با فاصله زمانی کم بعد از اعلام نتایج امکان پذیر است.

انواع آزمون PTE

آزمون پی تی ای هر هفته در 3 نوع برگزار می شود:

آکادمیک (Academic PTE)
عمومی (General PTE)
کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)
هر کدام از آزمون ها برای مقاصد خاصی کارایی دارند و داوطلبان با توجه به نیاز خود انتخاب می کنند.در ادامه به کاربرد هریک از انواع آزمون پی‌تی‌ای میپردازیم:

آکادمیک (Academic PTE)
بخش اول: نوشتن و صحبت کردن است که 77 تا 93 دقیقه زمان دارد و شامل بخشهای معرفی شخصی، خواندن با صدای بلند، توصیف تصویر، تکرار جمله و خلاصه کردن متن (در حد یک جمله) است.

بخش دوم: خواندن است که 31 تا 40 دقیقه زمان دارد و سوالات این بخش چند گزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی و چیدن پاراگراف است.

بخش سوم: شنیدن است که دارای سوالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، مشخص کردن کلمات نادرست و خلاصه کردن یک بخش Listening است.

عمومی (General PTE)
بخش اول: نگارش است که مهارت های Listening , Reading, Comprehension Writing, را بررسی می کند

بخش دوم: صحبت کردن است که توسط یک بازرس ارزیابی می شوید.

کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)
این آزمون یکی از جذاب ترین آزمون های زبان برای کودکان و نوجوانان 6 تا 13 سال است و در چهار سطح بسیار جذاب طراحی شده است. آنها ماجراهای یک خانواده انگلیسی را در قالب سرگرمی تجربه می کنند که تنوع اتفاقات و شخصیت ها باعث لذت بردن کودکان از آزمون می شود. به جای تمرکز بر واژگان و توانایی بیان اصطلاحات کودکان روی توانایی آن ها در استفاده از زبان در موقعیت تاکید شده است.

مراکز برگزاری آزمون PTE

پیرسون در بیش از 45 کشور و حدود 250 شهر مرکز رسمی برگزاری آزمون دارد و این اعداد هر روز در حال افزایش است. شما برای امتحان PTE باید در یکی از این مراکز حاضر شوید و امکان غیرحضوری و آنلاین وجود ندارد. متاسفانه در ایران مرکزی وجود ندارد و زبان آموزان باید در یکی از مراکز پیرسون در کشورهای همسایه مراجعه کنند. در آسیا و خاورمیانه مراکز زیادی وجود دارد اما م راکز محبوب ایرانیان در حال حاضر کشورهای امارات، ترکیه و آذربایجان هستند.

هزینه این آزمون در مراکز و کشورهای مختلف متفاوت است و معمولا با ارز رایج هر کشور محاسبه می شود. حدود قیمت آن 150$ تا 210$ است که با توجه به موقعیت مکانی مرکز برگزاری و نوع آزمون(آکادمیک و جنرال) متفاوت خواهد بود.

نکاتی درباره ثبت نام PTE

تنها مرکز برای ثبت نام آزمون PTE سایت پیرسون به آدرس https://pearsonpte.com/book است که ابتدا باید حساب کاربری خود را ایجاد کنید سپس آزمون را انتخاب می‌کنید و بعد در دو نوع استاندارد و با تاخیر می‌توانید مرکز مورد نظر را انتخاب کنید. پس از تکمیل اطلاعات فرم ثبت نام در تاریخ و مرکز مشخص، هزینه را پرداخت می‌کنید و برگه ثبت‌نام‌تان آماده پرینت است. به خاطر داشته باشید هیچ مرکز دیگری اقدام به ثبت نام آزمون PTE نمی کند و تنها از سایت رسمی پیرسون مقدور است.

نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از تفاوت‌های آزمون پی تی ای با آیلتس در میزان نمره قبولی است. همانطور که می دانید نمرات آیلتس از 1 تا 9 محاسبه می‌شود در‌حالی که نمره آزمون PTE از 90-10 است و نمره 7 آیلتس معادل 65 در PTE است در حالی که کسب نمره 65 در PTE کمی راحت تر از 7 آیلتس به نظر می آید.

نمره آزمون PTE از 10 تا 90 محاسبه میشود

PTE در مقایسه با آیلتس و تافل

آزمون پیرسون که مدتی است جا پای آیلتس گذاشته و جهانی شده است با آیلتس متفاوت است و داوطلبان شرکت در این آزمون باید در مورد آن بدانند. به برخی از ویژگی های آزمون PTE کاملاً کامپیوتری می پردازیم:

4 مهارت اصلی زبان مورد ارزیابی قرار می گیرد (مشابه آیلتس و تافل)

تمامی بخش های آزمون در یک روز برگزار می شود برخلاف آیلتس
مدت زمان آزمون 3 ساعت است
نمره هر بخش روی بخش های دیگر تاثیر میگذارد
آزمون تماما کامپیوتری بوده و امکان خطا در تصحیح وجود ندارد
نمره آزمون از 10 تا 90 محاسبه می شود درحالیکه نمره آیلتس 1 تا 9 و تافل 1 تا 120 است
بخش مکالمه آزمون هم کامپیوتری ارزیابی می شود در حالی که مکالمه آیلتس به صورت حضوری و مکالمه تافل به صورت اینترنتی گرفته می شود.

بخش اول | خواندن و نوشتن Speaking & Writing))
۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان پاسخ دهی به این بخش است که شامل موارد زیر است:

معرفی شخصی | Personal Introduction
خواندن با صدای بلند | read Aloud
تکرار جمله | Repeat Sentence
توصیف تصویر | Describe Image
تکرار یک لکچر | Re-tell Lecture
جواب به سوالات کوتاه | Answer short question
خلاصه کردن متن (یک جمله یا یک پاراگراف) | Summarize written text
مقاله (۲۰ دقیقه) | Essay

بخش دوم | خواندن (Reading)
۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان برای بخش ریدینگ دارید که شامل موارد زیر است:

چند گزینه‌ای تک‌جوابی | Multiple choice, Chose one answer
چند گزینه‌ای با چند جواب درست | Multiple choice, Chose multiple answers
مرتب کردن پاراگراف‌ها | Re-order paragraphs
پر کردن جاهای خالی متن | Fill in the blanks
(۱۰ دقیقه برای استراحت اختیاری)

بخش سوم | گوش کردن (Listening)
۴۵ تا ۵۷ دقیقه زمان برای بخش لیسنینگ خواهید داشت که دارای موارد زیر است:

خلاصه کردن یک بخش اسپیکینگ | Summarize spoken text
سوالات چند گزینه‌ای | Multiple choice, Chose multiple answers
پر کردن جای خالی | Fill in the blanks
مشخص کردن (Highlight) خلاصه درست | Highlight correct summery
مشخص کردن کلمات ناردست | Select missing word
چند گزینه‌ای، چند جوابی | Multiple choice, Chose multiple answers
نوشتن املای کلمات | Write from dictation
همانطور که گفتیم 5 روز بعد از آزمون در پنل خود در سایت می‌توانید نتایج آزمون خود را ببینید و اگه از نتایج راضی نیستید می‌توانید دوباره از سایت اقدام کرده و مجدد شرکت کنید.اطلاعات بیشتر ساختار سوالات آزمون را بخوانید.​

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه
مطالب مرتبـــط

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن