درخواست مشاوره رایگان و دریافت نمونه فایل‌های کلاس

| به مناسبت فصل تابستان

جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

افعال بی قاعده و اهمیت آن ها در زبان انگلیسی

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

افعال بی قاعده و اهمیت آن ها در زبان انگلیسی

افعال بی قاعده در زبان انگلیسی یکی از انواع مختلف افعال در زبان انگلیسی می باشند. در زبان انگلیسی  اکثر فعل ها برای تبدیل شدن زمان گذشته و شکل سوم فعل، از قاعده و قانون خاصی پیروی می کنند که به آن ها افعال با قاعده می گویند. اما یک سری فعل دیگر نیز وجود دارند که برای تبدیل شدن به زمان گذشته و شکل سومشان از این قوانین پیروی نمی کنند که به این دسته از فعل ها، افعال بی قاعده در زبان انگلیسی یا Irregular Verbs می گویند. شناخت و به کاربردن صحیح افعال، علی الخصوص افعال بی قاعده در زبان انگلیسی در یادگیری گرامر انگلیسی بسیار مهم و پراهمیت می باشد. این بخش در واقع یکی از اساسی ترین ساختار گرامری در زبان انگلیسی می باشد و هر زبان آموزی برای این که بتواند به شکل صحیح زبان انگلیسی را صحبت کند باید بر این موضوع تسلط داشته باشد.

افعال در زبان انگلیسی

ابتدا قبل از این که بخواهیم افعال بی قاعده را تعریف و دسته بندی کنیم باید تعریف فعل و نحوه تشخیص آن را بدانیم. فعل در واقع نشان دهنده حالت انجام کار یا نشان دهنده عملی است که فاعل انجام داده است. همچنین فعل زمان جمله را برای ما مشخص می کند. فعل ها در واقع اکثر اوقات در جمله بعد از فاعل قرار می گیرند. فاعل نیز اغلب از اسم ها یا ضمایر می باشد پس، در جمله معمولا فعل پس از اسم ها و ضمایر می آید. افعال می توانند شکل های متفاوتی دشته باشند. حالت های مختلف فعل به صورت زیر است:

 • مصدر یا infinitive
 • گذشته ساده یا past simple
 • حال سوم شخص یا third person present
 • صفت فاعلی یا present participle
 • صفت مفعولی یا past participle

برخی از این افعال برای تبدیل شدن به گذشته یا صفت مفعولی شان ( همان شکل سوم) به انتهای آن ها ” d” یا ” ed” افزوده می شود که آن ها را افعال با قاعده می نامند اما برخی دیگر از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی کنند و آن ها را افعال بی قاعده در زبان انگلیسی می نامند. در ادامه به معرفی افعال بی قاعده و انواع و ویژگی های آن ها می پردازیم.

افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

آن دسته از فعل هایی که هنگام تبدیل شدن به شکل گذشته خود ” d ” یا ” ed ” نمی گیرند در دسته افعال بی قاعده قرار خواهند گرفت. در واقع این فعل ها برای تبدیل شدن به زمان  گذشته شان یا شکل سومشان از هیچ گونه قاعده و قانونی پیروی نمی کنند به همین دلیل آن ها را افعال بی قاعده در زبان انگلیسی می نامند. مانند:

Go: went

Is: was

Swim: swam

تعداد افعال بی قاعده در زبان انگلیسی خیلی زیاد است  و شما باید به مرور و به ترتیب اولویت آن ها را به خاطر بسپارید.

انواع افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

افعال بی قاعده انواع مختلفی دارند. در زبان انگلیسی بیشتر از 200 فعل بی قاعده داریم که حفظ کردن این تعداد فعل  که بسیاری از آن ها نیز کاربردی و روزمره هستند کاری بس دشوار و سخت است. قبلا تعداد افعال بی قاعده از این هم بیشتر بود که طی چندین سال روش به کارگیری این افعال تغییر کرد. در زبان انگلیسی در کل می توانیم این فعل ها را به 3 نوع دسته بندی کنیم که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیی

 1. افعالی که هر سه شکل آن ها یعنی شکل ساده، گذشته و سومشان یکسان است. این دسته از افعال بی قاعده یادگیری و حفظ کردن شان به مراتب آسان تر می باشد. این افعال معمولا به ” –t ” ختم می شوند بنابراین تشخیص و شناسایی آن ها راحت تر است. مانند:
  • Cut Cast Bet Burst
 2. نوع دوم فعل هایی است که دو بخش آن ها یکسان  می باشد. در این نوع، فعل ها فقط یک بار دچار تغییر می شوند. این نوع  خود دو دسته هستند، یا زمان شکل سوم و زمان گذشته آن ها یکسان می باشد و یا شکل ساده و سوم آن ها یکسان می باشد. این دسته نسبت به دسته سوم برای زبان آموزان در یادگیری زبان انگلیسی  راحت تر می باشند. مانند:
  • Bend (خم شدن) » bent »      bent
  • Catch (دستگیر شدن) » caught   » caught
  • Sit ( نشستن) » sat »    sat
 3. نوع سوم فعل هایی هستند که هر سه شکل آن ها متفاوت است. این دسته سخت ترین نوع افعال بی قاعده برای زبان آموزان می باشند و در میان آن ها بی قاعده ترین می باشند. مانند:
  • Draw (رسم کردن، کشیدن) » drew » drawn
  • Drive (رانندگی کردن) » drove » driven
  • Sing  (آواز خواندن) » sang » sung

*نکته: اکثر فعل های بی قاعده در دسته بندی فوق جای می گیرند حال برخی دیگر وجود دارند که در هیچ کدام از دسته بندی های بالا قرار ندارند و جزو موارد استثنا محسوب می شوند. مانند:

Beat, beat, beaten

Read, read, read

چگونه افعال بی قاعده را یاد بگیریم؟

تصور غلطی که وجود دارد این است که اکثر زبان آموزان فکر می کنند یادگیری فعل های بی قاعده هرچند که سخت و دشوار باشد اما تعداد آن ها زیاد نیست و می توانند با شرکت در کلاس ها و کمی تمرین کردن آن ها را حفظ کنند و یاد بگیرند. اما برخلاف این تصور متاسفانه تعداد آن ها زیاد است و یادگیری شان کمی مشکل است. برای یادگیری این افعال باید به یک سری نکات توجه کنید تا راحت تر بتوانید آن ها را یاد بگیرید. در ادامه چند نکته مهم که در یادگیری این افعال موثرند را توضیح می دهیم.

گروه بندی کردن افعال

یکی از بهترین روش ها برای آسان کردن یادگیری افعال بی قاعده این است آن ها را در گروه بندی های مختلف جا بدهید.  مثلا می توانید فعل هایی که از بقیه پرکاربرد تر هستند را در یک گروه قرار دهید. یا آن هایی که هر سه شکل شان یکسان است را در گروه دیگری بگذارید. جدای از این ها می توانید آن ها را بر اساس معنا و مفهوم در گروه های مختلف قرار دهید.

به ترتیب اولویت حفظ کنید

در زبان انگلیسی همه ی فعل های بی قاعده پرکاربرد و مهم نیستند و بیشتر شان به ندرت به کار گرفته می شوند.  بنابراین بهترین راه برای شما این است که در ابتدا رایج ترین و پرکاربرد ترین فعل ها را یاد بگیرید  چون که با این فعل ها روزانه سر و کار دارید و لازم است که در ابتدا آن ها را بشناسید. افعال زیر چند تا از پرکاربرد ترین فعل های بی قاعده  می باشند.

 1.  Think, thought, thought
 2. Become, became, became
 3. Know, knew, known
 4. Com, came, come
 5. Get, got, gotten
 6. See, saw, seen
 7. Go, went, gone
 8. Give, gave, given
 9. Break, broke, broken
 10. Choose, chose, chosen
 11. Begin, began, begun
 12. Find, found, found
تمرین و تکرار

یکی از راه های یادگیری که همیشه می تواند در بحث های مختلف جوابگو باشد تمرین و تکرار مداوم است. شما می توانید فلش کارت های این افعال را تهیه کنید و در طول روز در وقت های استراحت یا اینکه تایم خاصی را به آن اختصاص دهید و آن ها را مرور کنید.

از آهنگ و بازی استفاده کنید

روش جالب و سرگرم کننده ای که وجود دارد این است که می توانید این افعال را در قالب آهنگ و ریتم یاد بگیرید. شما می توانید هم خودتان با روش های مختلف این ریتم ها را ایجاد کنید و هم می توانید با مراجعه به سایت های مختلف این آهنگ ها را دانلود کنید. همچنین می توانید از بازی های مختلفی که برای این منظور طراحی شده اند استفاده کنید یا حتی خودتان بازی هایی را طراحی کنید. این کار ها باعث می شوند که این افعال در ذهن تان ماندگار تر باشند. شما می توانید با مراجعه به سایت دکتر منوچهرزاده و استفاده از روش ها و راهکار های به روز ایشان از جمله روش پازلینگ یادگیری این افعال را برای خودتان ساده تر کنید.

با آن ها جمله بسازید

یکی از روش های بسیار موثر که می تواند در یادگیری افعال بی قاعده در زبان انگلیسی به شما کمک کند این است که با آن ها جمله نویسی کنید. در واقع زمانی که کلمه ای  در قالب جمله یا عبارتی به کار گرفته می شود یادگیری و به ذهن سپاردن آن آسان تر می شود.

سخن آخر

در این جا سعی کردیم که شما را با انواع فعل (با قاعده و بی قاعده)، اشکال مختلف آن و به طور تخصصی تر افعال بی قاعده و انواع و ویژگی های آن ها و همچنین روش های یادگیری آن آشنا کنیم. باید بدانید که یاد گرفتن زبان انگلیسی مثل هر موضوع دیگری اگر بدون برنامه ریزی و تمرین کردن باشد پیش برود نتیجه مناسبی نخواهد داشت. مباحث گرامری (از جمله افعال بی قاعده) از بخش های مهم و اساسی یادگیری زبان انگلیسی می باشند و لازم است که در یادگیری آن  دقت و توجه زیادی به کار گیرید. این مبحث نیز چالش ها دشواری های خاص خود را دارد اما اگر شما با برنامه درست پیش بروید و بتوانید از روش هایی که توضیح دادیم به درستی استفاده نمایید قطعا مثل هر بحث گرامری دیگری برایتان ساده خواهد شد.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن