آموزش زبان انگلیسی مکالمه

آموزش زبان انگلیسی مکالمه

آموزش زبان انگلیسی مکالمه یکی از دغدغه‌های اصلی زبان آموزان است. اگر قصد دارید که برای روزمره زبان انگلیسی را فرا بگیرید یا اینکه قصد دارید که در یک آزمون مانند آیلتس یا تافل شرکت کنید، مکالمه یکی از چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی است که باید بر آن مسلط باشید.

 

آموزش زبان انگلیسی مکالمه | باورهای غلط و بهانه هایی درباب مکالمه

در ابتدا قصد داریم باور های غلط که مکالمه را به فرآیند سختی تبدیل می کنند به شما توضیح دهیم. پس از آن به ارائه چند راهکار جهت بهبود مکالمه می پردازیم.

ترس از اشتباه کردن:

بسیاری از زبان آموزان از اینکه در مکالماتشان اشتباه کنند، می ترسند. آنها تصور می کنند که هر اشتباهی می‌تواند منجر به مسخره شدن آنها شود. از این رو در زمان‌هایی که فرصت مکالمه پیش می‌آيد، به جای صحبت کردن و فعال بودن تصمیم می‌گیرند که فقط شنونده باشند.
هر مهارتی فقط با تکرار است که می‌تواند ملکه ذهنتان شود، پس زمانی که فرصت مکالمه پیش آمد، به جای ترس از اشتباه به شما پیشنهاد می‌کنیم که به دل ماجرا بزنید.

 

پیشنهاد ما به شما : کسب درآمد از زبان انگلیسی

 

نبودن در محیط:

بسیاری از افراد نبودن در محیط را برای عدم تسلط بر مهارت مکالمه بهانه کرده اند. این افراد اعتقاد دارند که اگر مدتی را در کشور‌های انگلیسی زبان سپری می کردند، می‌توانستند مانند بلبل انگلیسی صحبت کنند.
ما قبول داریم که برای آموزش زبان انگلیسی مکالمه، بودن در محیط یکی از بهترین راهکار‌هاست؛ اما باید بپذیریم که رفتن به یک کشور دیگر برای یادگیری زبان انگلیسی راهکار در دسترسی نمی باشد.
از این رو می‌توانیم خودمان این محیط را ایجاد کنیم.
اصولاً زمانی که خودتان را در معرض زبان انگلیسی قرار می‌دهید و سعی می‌کنید که ورودی های مغزتان همه به زبان انگلیسی باشد، می‌توان گفت شما خودتان را در محیط زبان انگلیسی قرار داده اید. برای اینکار کافی است که مطالب انگلیسی بخوانید، به آهنگ و پادکست های انگلیسی گوش کنید، فیلم‌ها را با زیرنویس انگلیسی ببینید،‌ چند هم صحبت برای خودتان پیدا کنید و …

نداشتن دانش کافی:

از دیگر مواردی که آموزش مکالمه به زبان انگلیسی را دشوار می‌کند، نداشتن دانش کافی است. به هر حال شما برای آن که بخواهید به زبان انگلیسی صحبت کنید، نیاز دارید تا دانشتان را در این زمینه افزایش دهید. شما باید دایره واژگان خوبی داشته باشید، بر گرامر زبان انگلیسی مسلط باشید و … در ادامه راهکارهایی را به شما می‌گوییم که به وسیله آن می‌توانید دانشتان را در زبان انگلیسی تقویت کنید.

۴ راهکار برای تقویت زبان انگلیسی مکالمه

همانطور که گفتیم نداشتن دانش کافی، کمبود اعتماد به نفس و نبودن در محیط از جمله دلایل ضعف مکالمه زبان آموزان بودند. با این چهار راهکار شما دانشتان را تقویت می‌کنید، خودتان را در محیط قرار می‌دهید و در نهایت ترس شما از اشتباه کردن به صورت ناخودآگاه از بین می‌رود.

آموزش زبان انگلیسی مکالمه | Listening

برای آنکه بتوانید خوب صحبت کنید، در ابتدا باید درک کنید که طرف مقابلتان چه می گوید. این کار مستلزم آن است که به اصطلاح گوش‌های قوی داشته باشید.
برای اینکار گوش دادن به پادکست و موزیک‌های انگلیسی می‌تواند راهکارهای موثری باشد. قصد داریم یک کتاب به شما معرفی کنیم که به وسیله آن می‌توانید به صورت گام به گام مهارت Listening خودتان را تقویت کنید. در کنار گوش دادن به پادکست و موزیک، باید تمارین این کتاب را انجام دهید. نام این کتابTactics for listening می‌باشد.

طریقه استفاده از این کتاب:

شما به دو طریق می‌توانید از این کتاب استفاده کنید:
۱-فایل‌های صوتی را کتاب را بشنوید و سپس عین آن را در کاغذ بنویسید.
۲-به فایل‌های صوتی گوش کنید، سپس فایل صوتی را متوقف کنید و سعی کنید که عین آن جملات را تکرار کنید.

این دو کار کمک بسیار زیادی به تقویت مهارت Listening و درک مطلب شما می‌کند. به طوری که پس از تمام کردن هرجلد از کتاب‌ها، خودتان تاثیرش را به عینه مشاهده خواهید کرد.

آموزش زبان انگلیسی مکالمه | READING

یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند به افزایش دانشتان کمک کند و شما را در معرض زبان انگلیسی قرار می‌دهد، خواندن متون انگلیسی است. برای تقویت مهارت READING به شما دو راهکار پیشنهاد می‌کنیم.
۱-استفاده از سری کتاب‌های active :
این دسته از کتاب‌ها به صورتی طراحی شدند که می‌توانند مهارت خواندن شما را روز به روز بهتر کنند. علاوه بر‌ آن دایره واژگان شما را افزایش می‌دهند.
۲- استفاده از storybook ها:
این کتاب‌ داستان ها ترتیب خاصی ندارند و شما با توجه به سطحی که در زبان دارید باید یکی از این کتاب داستان‌ها که علاقه بیشتری نسبت آن دارید را انتخاب کنید.
این کتاب‌ها نیز به ارتقای سطح reading شما کمک کنند. تفاوتی که با روش قبلی دارند این است که هر storybook داستان جدا دارد و به صورت پیوسته نیستند.

تقویت زبان انگلیسی مکالمه | vocabulary

یکی دیگر از راه هایی که باعث می شود تا بتوانیم مکالمه خودمان را در زبان انگلیسی تقویت کنیم، افزایش دایره واژگان است. یکی از بهترین کتاب‌هایی که می تواند به شما در این راستا کمک کند، oxford word skills می باشد. شما با استفاده از تمرینات این کتاب می توانید به طور شگفت انگیزی کلمات زیادی را حفظ کنید.
علاوه براین کتاب، خواندن کتاب 504 نیز می تواند برای شما مفید باشد.

تقویت زبان انگلیسی مکالمه | Grammer

متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل تدریس اشتباه مطالب در دبیرستان دل خوشی از گرامر ندارند. اما از حق نگذریم بدون تسلط بر گرامر نمی توانید یک مکالمه با کیفیت داشته باشید.
کتاب grammer in use یکی از کتاب هایی است که به روش خیلی ساده، اصولی و جذاب گرامر را به شما تدریس کرده است. تمرینات این کتاب طوری است که شما را خسته نمی‌کند.
در کنار این کتاب، تمارین کتاب oxford practice grammer نیز می تواند تا حد زیادی به ارتقای سطح گرامر شما کمک کند. این کتاب نسبت به کتاب grammer in use از جذابیت کم‌تری برخوردار است؛ اما در عوض تمرینات بیشتری نسبت به آن دارد.

سطوح مختلف کتاب:

تمام کتاب‌های ذکر شده به جز active و 504 و story book در سه سطح basic/intermediate/advance ارائه شده اند. اگر سطح خوبی در زبان ندارید به شما پیشنهاد می کنیم که از سطح basic شروع کنید.
برای کتاب های active و story book به شما پیشنهاد می کنیم که از سطوح starter یا level1 شروع کنید.

نتیجه گیری:

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم که هر روز به مدت دو ساعت کتاب‌هایی که گفتیم را بخوانید و برای هرکدام تقریبا ۳۰ دقیقه زمان بگذارید. اگر قصد شرکت در کلاس زبان را ندارید، می توانید با استفاده از روش‌هایی که گفتیم فرآیند تقویت زبان انگلیسی مکالمه را به خوبی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *