درخواست مشاوره رایگان و دریافت نمونه فایل‌های کلاس

| به مناسبت فصل تابستان

جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

فرق who با whom در زبان انگلیسی

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

فرق who با whom در زبان انگلیسی

فرق who با whom در زبان انگلیسی در واقع به زمان یا جایی که می خواهیم آن ها را به کار ببریم بر می گردد.  به عبارتی، زمانی که در جمله بخواهیم راجع به فاعل جمله صحبت کنیم who را به کار می بریم و هر زمان که بخواهیم درباره ی مفعول جمله صحبت کنیم whom  را به کار خواهیم برد.  این دو کلمه انگلیسی هر دو جزء کلمات wh- می باشند که معمولا برای سوال پرسیدن یا معرفی کردن یک عبارت در جمله به کار می روند. در واقع هدف اصلی استفاده از این دو کلمه، کسب اطلاعات راجع به یک فرد یا چند نفر می باشد و درباره ی اشیاء یا حیوانات به کار برده نمی شوند.  در ادامه به صورت مفصل  موضوع فرق who با whom در زبان انگلیسی را برای تان توضیح می دهیم.

کلیات و اصول Whom vs who

همانگونه که در بالا اشاره کردیم، هر زمان که بخواهیم به فاعل جمله اشاره کنیم از کلمه who استفاده می کنیم و زمانی هم که بخواهیم درباره مفعول صحبت کنیم از واژه whom استفاده می کنیم. در واقع این موضوع فرق who  با whom  در زبان انگلیسی می باشد. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که، چگونه از  who  و  whom  به شکل صحیح استفاده نماییم؟

جواب این سوال را با این روش ساده می دهیم. اگر می توانید کلمه را با he یا  she جایگزین کنید، باید  who  را به جای  whom به کار ببرید و اگر می توانید به جای آن کلمه، him یا her را استفاده بکنید، واژه  whom  را به کار ببرید. به عبارتی دیگر، ضمیر who  همیشه تابع یک فعل می باشد و در مقابل،  whom همیشه به عنوان مفعول جمله به کار گرفته می شود. در ادامه هر کدام از ضمایر  who و  whom را همراه با کاربرد هایشان توضیح خواهیم داد.

تعریف who

از واژه who  که در اصل یک ضمیر موصولی می باشد  و از آن برای سوال پرسیدن درباره این چه کسی یا چه افرادی استفاده خواهیم کرد و برای چیزها یا اجسام و حیوانات از این  کلمه استفاده نمی کنیم.  بیشترین کاربرد این واژه برای شناختن فاعل می باشد. فاعل در واقع شخصی است که انجام دهنده کار است. این ضمیر موصولی در جمله واره های موصولی تعریف کننده و یا غیر تعریف کننده نیز به کار می رود.  در ادامه به کاربردهای واژه who  اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای who

  1. به عنوان فاعل، برای پرسیدن درباره ی چه کسی به کار می رود.

Who has got the keys?

چه کسی کلید ها را برداشته است؟

Who entered your room last night?

 دیشب چه کسی وارد اتاق شد؟

2.برای مشخص نمودن کسی که به او اشاره می کنید یا اضافه کردن عبارتی که اطلاعات بیشتری را درباره شخص مورد نظر به شما می دهد.

It maybe jack, who knocked on the door.

ممکن است جک باشد که به در ضربه می زند.

Smith is one of those, who loves to play with kids.

اسمیت یکی از آن ها است که عاشق بازی کردن با بچه ها است.

3. برای پرسیدن نام شخص یا افراد یک گروه به کار می رود.

 Who is the president of  India?

رییس جمهور هند چه کسی است؟

Who is the captain of our cricket team?

کاپیتان تیم کریکت ما چه کسی است؟

4. برای پرسیدن یک سوال در بین چند نفر استفاده می شود.

Who likes tea?

چه کسی چای دوست دارد؟

Who is younger?

چه کسی جوان تر است؟

*نکته: نکته مهمی که وجود دارد این است که شما می توانید در بعضی از جمله واره های انگلیسی who  را به عنوان متمم حرف اضافه به کار ببرید. در این مواقع می بایست حرف اضافه (که در اینجا who می باشد) بعد از فعل و در آخر جمله واره موصولی بیاید.

نکته های تکمیلی در رابطه با who :

*باید بدانید که در جملات همیشه فعل جمله باید بعد از who بیاید چون واژه  who یک ضمیر فاعلی می باشد و باید پیش از فعل بیاید.

 *در جملاتی که مربوط به زمان حال استمراری و یا گذشته استمراری می باشند، اگر ضمیر موصولی who بیاید می توانید  who یا فعل to be بعد از آن را از جمله حذف کنید.

تعریف whom

در گرامر انگلیسی کلمه  whom  تعریف خاصی ندارد جز اینکه شکل مفعولی کلمه  who می باشد که معمولا به عنوان مفعول  فعل در جملات به کار گرفته می شود و در واقع به شما خواهد گفت که چه کسی فلان کار را انجام داده است. در واقع  این کلمه بیشتر در نوشتار انگلیسی کاربرد دارد.

کاربردهای whom

کلمه whom  نسبت به کلمه  who کاربرد های کمتری دارد و اغلب کاربرد هایش مربوط به بخش نوشتاری زبان انگلیسی می باشد. کابرد های آن به صورت زیر می باشد.

  1. زمانی که بخواهید عبارت های مرتبطی را در جمله اضافه کنید یا اینکه بخواهید اضافه تری را به کار بگیرید.

She called a lady, whom she met yesterday.

او یک خانمی را صدا زد، همان کسی که دیروز ملاقات کرده بود.

I wish I could be the person, whom I always dream.

آرزو داشتم که همان کسی بودم که  همیشه آروزیش را داشتم.

  • برای سوال کردن راجع به مفعول جمله

Whom should I report?

به چه کسی باید گزارش کنم؟

Whom did they take help?

آن ها از چه کسی کمک گرفتند؟

  • برای پرسش غیر مستقیم راجع به فردی، که می تواند قبل از حرف اضافه بیاید.

I don’t know, for whom she is sacrificing her stardom.

نمی دانم، او برای چه کسی ستاره شدن در سینما را فدا کرد.

He just asked me, with whom I was going to London.

او فقط از من سوال کرد، که با چه کسی قرار بود به لندن بروم.

*نکته: همانطور که در بالا اشاره کردیم در زبان انگلیسی محاوره ای از کلمه  whom  به ندرت استفاده می شود. در این مواقع معمولا از کلمه های who و  that استفاده می شود.

*نکته: در جملاتی که در آن ها  whom آمده است می بایست پس از آن فاعلی را بیاورید زیرا  whom نقش مفعول دارد.

ضمایر موصولی یا Relative Pronouns

با توجه به اینکه دو کلمه  who  و  whom هم جزو ضمایر موصولی هستند هم جزو ضمایر پرسشی، حال تعریف مختصری از این دو نوع ضمیر خواهیم داشت. ابتدا ضمایر موصولی را تعریف خواهیم کرد.

ضمایر موصولی  به کلماتی می گویند که دو یا چند عبارت را به هم وصل خواهند کرد و به شما کمک خواهند کرد جملات پیچیده تری بسازید.  ضمایر موصولی شامل این موارد می باشد:

Who, whom, where, which, that, whoever, 

مثال:

This is where my parents live.

این جا جایی است که والدینم زندگی می کنند.

I helped a man whose leg was amputated. به مردی کمک کردم که پایش قطع شده بود.

ضمایر پرسشی یا Interrogative Pronouns

این ضمایر کلماتی می باشند که که از آن ها برای ساختن سوال های wh به کار گرفته می شوند. دلیل این که به سوال ها، wh گفته می شود این است که همه ی ضمیر های پرسشی که در این سوال ها به کار می روند  در ابتدای شان  wh آمده است. در وقع این سوال ها سوال هایی می باشند که جواب کوتاه بله یا خیر ندارند و باید به آن ها جواب کامل داده شود که شامل موارد زیر می باشند.

Where, who, whom, which, what, whose

مثال:

Whose dog are you?

سگ چه کسی هستی؟

Which one do you want?

کدام یک را می خواهی؟

با این تعاریف و توضیحاتی که ارائه کرده ایم، به این نتیجه رسیدیم که دو کلمه who و whom هم به صورت ضمیر موصولی به کار می روند و هم به صورت ضمیر پرسشی.

بالاخره فرق who با whom در زبان انگلیسی چیست آیا از who استفاده شود یا از whom؟

اگر بخواهیم جواب کوتاهی  به این سوال بدهیم باید به شما بگوییم که تا حد ممکن از  whom استفاده نکنید. زیرا این ضمیر از آن اجزایی از زبان انگلیسی می باشد که رو به انقراض می باشد. در واقع نکته ای که باید بدانید این است که معمولا هر جایی که امکان استفاده از کلمه  whom باشد، می توان از کلمه  who  هم استفاده کرد و این قانون نا نوشته ای است که در گفتار و مکالمه زبان رعایت می شود اما در نوشتار انگلیسی ممکن است با این کلمه برخورد داشته باشید. اگر بخواهیم جواب سنجیده تری به این سوال بدهیم، همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، هر گاه فاعل نیاز داشته باشیم از کلمه  who و هر گاه مفعول نیاز داشته باشیم از کلمه  whom  استفاده می نماییم. این جواب در واقع فرق  who و  whom  در زبان انگلیسی می باشد.

کلام آخر

در این مطلب سعی نمودیم که تمامی موارد و نکته های مهم و کاربردی مربوط به دو ضمیر موصولی  who و  whom را برای شما زبان آموزان توضیح دهیم. شما در این مطلب فرق  who و whom در زبان انگلیسی را به طور کامل یاد گرفتید  و با تعاریف و کاربرد های هر یک از آن ها به طور کامل آشنا شدید و فهمیدید که کاربرد کلمه  whom  بیشتر در نوشتار انگلیسی می باشد و برای افرادی که می خواهند در آزمون هایی مانند آزمون های آیلتس و تافل شرکت کنند بیشتر کاربرد دارد.  همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت دکتر منوچهر زاده مراجعه نمایید.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن