درخواست مشاوره رایگان و دریافت نمونه فایل‌های کلاس

| به مناسبت فصل تابستان

جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

تکنیک shadowing برای اسپیکینگ

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

تکنیک shadowing برای اسپیکینگ

shadowing برای اسپیکینگ یکی از روش های مختلف یادگیری زبان است کهه همواره برای زبان آموزان و مدرسین جز مهم ترین جنبه های یادگیری زبان انگلیسی بوده است. به دلیل این که یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از یک سری تکنیک ها و روش ها به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم بهتر و راحت تر با این زبان ارتباط برقرار کنیم و ساده تر زبان انگلیسی را یاد بگیریم در نتیجه اینکه به دنبال این باشیم که تکنیک ها و روش های مختلف را یاد گرفته و از آن ها برای آموزش زبان چه در مقام زبان آموز و چه در مقام معلم استفاده نماییم از مهم ترین جنبه های روند آموزشی زبان انگلیسی می باشد. shadowing برای اسپیکینگ نیز یکی از روش های تقویت speaking است.

تعریف تکنیک shadowing

ساده ‌ترین تعریف تکنیک shadowing برای اسپیکینگ وقتی است که در حال شنیدن سخنان یک گوینده باشید، به‌محض این که ایشان هر سخنی بگوید شما نیز به ‌سرعت بعد از وی، آن سخن را بلند تکرار کنید. مثل همراهی کردن با ترانه‌ ی موزیک محبوبتان. یعنی هرچه می‌ شنوید همان را دقیقاً تکرار می‌ کنید و سعی می ‌کنید که تغییرات صدا، آهنگ صدا، حالات روحی گوینده و حتی حرکات بدنی گوینده را تقلید کنید. البته لازم نیست که حتماً بلند صحبت کنید. می ‌توانید این فرآیند را در ذهن خود نیز انجام دهید. دقیقاً دوباره مثل آهنگ محبوبتان که بعضی مواقع آن را در ذهن خود مرور می‌ کنید. بنابراین وقتی در یک مکان عمومی قرار دارید و در حال گوش دادن به یک مکالمه انگلیسی هستید و می‌ خواهید تکنیک سایه را نیز پیاده ‌سازی کنید، می‌ توانید آن را در ذهن خود انجام دهید. یا وقتی پادکستی گوش می کنید، فیلم و سریالی می بینید یا حتی متنی می خوانید.

بعد از گوش کردن یا خواندن بلافاصله آن را باصدای بلند به همان طریق گفته شده تلفظ کنید. استرس ها را رعایت کنید و تمرکزتون رو روی لغت و اصطلاح بزارین. روشی فوق العاده مفید و کاربردی برای به خاطر سپردن تلفظ ها است. در یک جمله می توان گفت این تکنیک “تکرار لغات و جملات بلافاصله بعد از شنیدن آن ها” است. این تکنیک shadowing برای اسپیکینگ به شدت توسط اساتید با تجربه زبان به زبان آموزان پیشنهاد می شود. همانطور که می دانید بخش زیادی از یادگیری زبان به صورت خود آموز زبان  صورت می گیرد و خب شاید نظارتی بر مطالعه به این نحو نباشد. این وظیفه خودتان است که روی استرس کلمات، به کار بردن صحیح واژگان در جمله، حروف اضافه مختص هر فعل در جای خود و … توجه ویژه ای داشته باشین یکی از کار هایی که می توانید انجام دهید و کمتر در تلفظ واژگان دچار مشکل شوید تکنیک shadow در اسپیکینگ در زبان است.

مراحل تکنیک shadowing

برای انجام این کار برای این که بتوانید به خوبی تمرکز نمایید بهتر است در یک مکان ساکت باشید تا هیچ حواس پرتی برای تان بوجود نیاید. برای شروع سعی کنید از ویدیوهای کوتاه یا فایل های صوتی کوتاه مدت استفاده کنید و آرام آرام این کار را در دقایق کم تمرین نمایید. تا بتوانید تسلط لازم را پیدا کنید. این کار یک تمرین اکتسابی است و با تمرین کم اما پیوسته نتایج عالی را رقم خواهد زد. بهتر است موضوع که می خواهید برای این کار استفاده کنید چیزی باشد که به آن علاقه مند هستید که تکرار آن شما را خسته نکند. استفاده از فیلم و سریال و موسیقی می تواند انتخاب های مناسبی برای اینکار باشند اما برای شروع بهتر است با فیلم یا سریال شروع کنید و سپس به سراغ موسیقی بروید و نیز استفاده از فایل های صوتی که به بیان یک موضوع می پردازند و به صورت تک گویی هستند مانند پادکست ها نیز برای اینکار مناسب می باشند.

بعد از این که مشخص کردید که می خواهید چه چیزی را shadowing نمایید در مدت زمان های کوتاه از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه این کار را انجام دهید. اول برای این که به صدای گوینده، متن، نحوه تلفظ و موضوع آشنا شوید چند بار به قسمت مورد نظر گوش دهید. سپس یک یا دو بار جمله به جمله بعد از گوینده و با توقف فایل به تکرار آن ها بپردازید تا به متن بیشتر مسلط شوید. در ادامه شروع به بیان متن به همراه گوینده کنید بدون اینکه فایل را متوقف کنید در این حالت ممکن است از گوینده عقب بمانید اما نگران این موضوع نباشید هر دفعه بعد از اتمام جمله قبل، از آنجایی که گوینده در حال صحبت کردن است، شروع به صحبت کنید با تکرار و تمرین چند باره خواهید توانست با یک سرعت مطلوب به همراه گوینده متن مورد نظر را بیان کنید.

تا جای امکان همانند گوینده سخن بگویید تا لحن خود را به او نزدیک کنید. بعد از تسلط نسبی بسیار خوب می باشد که صدای خود را نیز ضبط کنید و بعد از انجام این کار بیان خود را با شخص گوینده مقایسه کنید و اشکالات خود را رفع نمایید و نیز می توانید بعد از گذشت مدتی تفاوت پیشرفت خود را نسبت به زمانی که اینکار را تازه شروع کرده بودید مقایسه نمایید. در این کار خیلی سخت گیری نکنید و انجام اینکار را به مدت زمان طولانی انجام ندهید وگرنه خسته خواهید شد و نتیجه جالبی نخواهد گرفت. همچنین در زمان بیان جملات اگر بتوانید از خود به جملات کلمه ای را اضافه کنید و یا از کلماتی جایگزین استفاده کنید بسیار عالی خواهد بود و ذهن شما را برای استفاده از چیزهایی که یاد گرفته اید نیز تقویت خواهد کرد. این روش بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی است.

مزایای تکنیک سایه در مکالمه زبان انگلیسی Speaking

تکنیک تکنیک shadowing برای اسپیکینگ مزایای زیادی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی دارد. اولین مزیت آن دریافت بهتر از تلفظ و آهنگ زبان انگلیسی است. همانند وقتی‌ که در حال نواختن یک موزیک هستیم، مکالمه ‌ی زبان انگلیسی نیز دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. مکالمه زبان انگلیسی، همانند زبان مادری خودمان مثل مکالمه‌ ی یک ربات نیست که هیچ بالا و پایینی نداشته باشد. مکالمه‌ یک مهارت زنده است. جایی بایستی روی یک کلمه تأکید شود، جایی دیگر بایستی چیزی آهسته گفته شود و …. تکنیک سایه می ‌تواند به ما کمک کند که دریافت خوبی از آهنگ یک زبان داشته باشیم. اگر دست روی دست بگذاریم و تنها به گوش دادن منفعلانه اکتفا کنیم، هیچ ‌وقت فرصت این را پیدا نمی ‌کنیم که در حقیقت این آهنگ زبان را تمرین کنیم. و زمانی که در یک مکالمه ‌ی واقعی قرار می ‌گیریم، نمی ‌توانیم به نحو مطلوب به زبان انگلیسی صحبت کنیم.

به خاطر همین است که اغلب زبان ‌آموزان، هنگام مکالمه‌ ی زبان انگلیسی، آهنگی غیر واقعی و ربات گونه دارند. زیرا معمولاً کمتر در شرایط واقعی قرارگرفته‌ اند که صحبت کنند؛ و از این تکنیک منحصربه‌ فرد نیز استفاده نکرده‌ اند که این کمبود را تا جایی که ممکن است پوشش دهد. اما زبان‌ آموزی که از این تکنیک استفاده کند، نه ‌تنها تلفظ بهتر و درست ‌تری پیدا می ‌کند، بلکه زیروبمی صدا، تکیه stress ، ملودی، آهنگ، جریان، و به ‌طورکلی تمام آنچه برای انتقال بهتر پیام خود نیاز دارد را نیز یاد می ‌گیرد. این تکنیک شاید اولش مشکل به نظر برسد اما هرچقدر بیشتر آن را تمرین کنید، ذهن شما بیشتر به آن عادت می‌ کند. با این تکنیک نه‌ تنها درگیری بسیار بالاتری با زبان انگلیسی و مکالمه‌ی آن پیدا می ‌کنید بلکه می ‌توانید سرعت مکالمه ‌ی خود را نیز افزایش دهید، و یاد بگیرید که به‌ طور ناخودآگاه به زبان انگلیسی صحبت کنید. این روش باعث یادگیری سریع زبان انگلیسی می شود و بسیار کاربردی و مفید است.

روش سایه برای چه مهارت هایی مناسب است؟

از چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی یعنی تقویت reading، speaking، listening و writing، این روش اثر بسیار بیشتری روی دو مهارت شنیداری و گفتاری زبان شما دارد. البته ناگفته نماند تمام اسکیل ها به هم مرتبط هستند و اگر کسی ورودی های خوبی داشته باشد (مهارت خواندن و گوش کردن) مطمئنا خروجی های خوبی هم دارد (مهارت گفتن و نوشتن). اما ثابت شده که این تکنیک shadowing برای اسپیکینگ تاثیر بیشتری بر دو مهارت زیر دارد.

تقویت مهارت speaking با تکنیک shadowing برای اسپکینگ

گفتن و تکرار مطالب ناخود آگاه، واژگان و عبارات مهم را در ذهن شما ذخیره می کند و درصد حفظ و به خاطر سپردن آن ها را چند برابر می کند. پس با توجه به این که تکرار کلمات و اصطلاحات باعث به خاطر سپردن آن ها می شود پس مطمئنا کمک می کند هنگام صحبت کردن، از آن ها استفاده کنید. همان طور که معلم در کلاس لغتی را چند بار تکرار می کند و از دانش آموزان می خواهد آن لغات و جملات را با صدای بلند تکرار کنند، این روش سایه هم دقیقا همین کار را می کند منتها تفاوت این است که این کار با تمرکز بیشتر و به صورت خودخوان صورت می گیرد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کرده ایم که تکنیک shadowing  برای اسپکینگ را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم شما با استفاده از آن ها و همچنین مطالعه این مقاله از این تکنیک برای یادگیری سریع زبان یاد بگیرید.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن