درخواست مشاوره رایگان و دریافت نمونه فایل‌های کلاس

| به مناسبت فصل تابستان

جستجو پیشرفته محصولات
0
سبد خرید خالی است.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.
ورود | ثبت نام
با ورود و یا ثبت نام در آموزشگاه زبان دکتر منوچهرزاده شما شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های سایت ما و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.

بهترین مستند برای یادگیری زبان انگلیسی

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

بهترین مستند برای یادگیری زبان انگلیسی

مستند برای تقویت زبان انگلیسی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.  دیدن فیلم و مستند انگلیسی یکی از بهترین منابع کمک آموزشی برای یادگیری زبان انگلیسی می باشد. از بسیاری از مدرسان و معلمان زبان انگلیسی شنیده اید که، پیشنهاد می کنند در وقت های خالی به دیدن فیلم و مستند انگلیسی بپردازید. در مستندها به این دلیل که اغلب یک راوی وجود دارد و و آهسته و واضح درباره داستان آن صحبت می کند، همین آرام حرف زدن به شما کمک می کند که هم با تلفظ صحیح و لهجه ی آن ها آشنا شوید و هم کاربرد کلمات را درک کنید. همچنین شما با دیدن مستند با زبان اصلی دایره لغات تان افزایش یافته و از لحاظ گرامری نیز پیشرفت چشم گیری خواهید کرد؛ به همین دلیل دیدن مستند برای تقویت زبان نگلیسی بسیار مفید می باشد.

ویژگی ها و مزایای دیدن مستند

دیدن انواع  مستند برای تقویت زبان انگلیسی ویژگی ها و مزایای زیادی دارند. یکی از ویژگی هایی که مستند ها را از فیلم ها و سریال ها مجزا می کند و ازمزایای مهم آن است، این است که در فیلم و سریال خیلی سریع حرف می زنند اما در مستند ها راوی آهسته و شمرده شمرده صحبت می کند. ویژگی دیگری که مستند ها دارند مربوط به ویژگی های دیداری آن است. ویژگی های دیداری این مستند ها موجب می شود که زبان آموز بهتر زبان را یاد بگیرد و با حالت های بدن یا زبان بدن آشنا شود. در ادامه چند مورد دیگر از مزایا و ویژگی های مستند ها را معرفی می  کنیم.

  • یک مزیت دیگری که در مستند ها و فیلم ها وجود دارد این است که زبان استفاده شده در آن ها نسبت به آموزش های آموزشگاهی و آکادمیک بسیار به واقعیت نزدیک تر است و در تقویت مکالمه زبان بسیار موثر می باشد. بنابر این پس از مدتی مستند دیدن، راحت تر مکالمات و لهجه ها را درک می کنید.
  • از دیگر مزایای ارزشمند مستند دیدن این است که، پس از دیدن تعدادی از مستند های مربوط به حوزه های مختلف (از قبیل پزشکی، نجوم، حیات وحش و… ) کم کم با اصطلاحات و لغات مربوط به آن ها آشنا می شوید. با این کار شما برخلاف آموزش های کتاب ها و آموزشگاهی که فقط معنی لغات را حفظ می کنید و کاربرد صحیح و جایگاه آن ها را یاد نمی گیرید، علاوه بر حفظ لغات، طرز استفاده از آن ها و همچنین جایگاه و زمان استفاده از آن ها را نیز یاد خواهید گرفت.
  • یکی دیگر از مزایا و تاثیرات  دیدن مستند برای تقویت زبان انگلیسی این است، با روش های مختلف بیان کلمات آشنا خواهید شد. انگلیسی زبان ها و مدرسان انگلیسی معتقدند که تلفظ کلمات به تنهایی فقط سی در صد از منظور را انتقال می دهد و هفتاد درصد باقی مانده بستگی به چگونگی بیان آن است.  مثلا حالت بدن و صورت یا میزان بلندی یا پایین بودن صدا یا حتی تن صدا در رساندن منظور و مفهوم بسیار مهم می باشند.
  • در هنگام دیدن مستند ها سعی کنید که همراه با راوی و بازیگران آن جملات را با همان لحن و لهجه تکرار کنید. شاید در اوایل این کار مقداری سخت باشد پس از مدتی تمرین و تکرار این کار برای تان آسان خواهد شد و حس و حال هر جمله و کلمه را به صورت واقعی درک خواهید کرد؛ این امر در طولانی مدت بر توانایی شنیداری و گفتاری تان تاثیر بسیاری خواهد گذاشت  و پیشرفت چشم گیری می کنید.

4 تا از بهترین مستندها برای یادگیری زبان انگلیسی

برای این که بتوانید بیشترین بازدهی را در یادگیری زبان  به کمک مستند دیدن داشه باشید، باید در ابتدا بتوانید مستند مناسبی برای دیدن انتخاب کنید تا دیدن آن برایتان کسل کننده نباشد. به عنوان مثال، فردی که هیچ علاقه ای به حوزه سیاست ندارد نباید مستند هایی با موضوعات سیاسی ببیند زیرا پس از چند دقیقه دیدن آن برایش کسل کننده خواهد شد و از ادامه دادن آن منصرف می شود به همین دلیل باید حداقل در این اوایل مستند هایی را ببینید که موضوع شان مورد علاقه شما باشد.

همچنین شما نباید از مستند هایی که موضوعی را به صورت تخصصی بررسی می کنند استفاده کنید زیرا در آن ها از اصطلاحات و لغات پیچیده مربوط به آن حوزه استفاده می شود که احتمالا با آن ها آشنایی ندارید و این کار را برایتان سخت خواهد کرد. به همین علت اگر از مستند هایی که موضوعات ساده تر و عامیانه تری دارند استفاده کنید بهتر نتیجه خواهید گرفت. در ابتدا می توانید از مستند هایی با زیرنویس فارسی استفاده کنید تا بتوانید راحت تر موضوع را درک کنید اما اگر بدون زیرنویس داستان و موضوع مستند را درک کردید بهتر از آن استفاده نکنید. البته می توانید از زیرنویس انگلیسی هم استفاده کنید که در این اوایل می تواند کمک کننده باشد. در ادامه به معرفی چند مستند معروف و کاربردی می پردازیم.

مستند lris

موضوع این مستند راجع به زندگی lris Apfel بزینس وومن و نماد مد آمریکایی می باشد. آیریس هم اکنون بیش از 90 سال سن دارد و هنوز هم به فغالیت خود در این حوزه ادامه می دهد. این مستند برای کسانی که به موضوع مد و فشن علاقه مند هستند کمک بزرگی به یادگیری لغات و کلمات مربوط به حوزه لباس و مد و همچنین آشنایی با لهجه ی شهر نیویورک می کند.

Planet Earth

یکی از مستند های محبوب برای تقویت زبان  و البته بسیار جذاب، مستند Planet Earth می باشد. این مستند در واقع از چندین قسمت مختلف تشکیل شده که هر کدام مربوط به بخش های مختلف زمین می باشد. نکته ای که این مستند را مجزا می کند این است که رنج سنی خاصی ندارد و افراد با رده های سنی مختلف می توانند به تماشای آن بپردازند؛ مخصوصا آن هایی که به طبیعت علاقه مند هستند. راوی این مستند با لهجه انگلیسی و آرام حرف می زند که موجب می شود بیننده راحت جملات را بشنود.

13th

این مستند یکی از بهترین و قوی ترین مستند هایی است که ساخته شده است و درباره رفتار سیاه پوستان در آمریکا پس از لغو قانون برده داری در در قرن 19 میلادی می باشد. کارگردان این مستند روایتی کاملا واقعی را به بهترین شیوه از اتفاقات و رویداد های آن زمان به تصویر می کشد، به همین دلیل یکی از مستند های جذاب برای هر بیننده ای می باشد و می تواتد کمک شایانی به شما بکند.

The Lion in your living room

برای کسانی که به دنیای حیوانات خانگی و مخصوصا گربه ها علاقه دارند این مستند گزینه بسیار مناسبی می باشد. اگر گربه ها را دوست دارید می توانید مستند ” شیر در اتاق نشیمن شما ” را تماشا کنید. این مستند درباره نحوه اهلی شدن گربه ها و همچنین دلیل خنده دار بودن رفتار های آن ها برای ما انسان ها را توضیح می دهد.

 شما می توانید در کنار این ها از مستند های کوتاه نیز بهره ببرید. این مستند ها می توانند به شما در یادگیری لغات و جملات انگلیسی جدید در مدت زمان کوتاه کمک شایانی بکنند.  همچنین  از این مستند ها به دلیل کوتاه بودن تایم شان می توانید در طول روز و در لابلای کارهای روزمره تان استفاده کنید و دانش زبانی خود را ارتقا بخشید.

روش صحیح دیدن مستند

دیدن سر سری و ساده مستند برای تقویت زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست و اگر می خواهید که واقعا به یادگیری زبان تان کمک کند باید به یک سری نکات توجه کنید. در این روش شما در واقع چندین بار یک مستند را تماشا می کنید. شما می توانید بار اول مستند را بدون توجه به جملات و نکات گرامری تا پایان نگاه کنید تا چارچوب کلی از داستان و موضوع دستتان بیاید.

 می توانید یک بار آن را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. با این کار شما می توانید همزمان با گوش دادن به مستند زیرنویس را هم نگاه کنید و اگر کلمه ای جدید را دیدید آن را یادداشت نمایید. پس از این شما می توانید که یک بار دیگر مستند را این بار بدون زیرنویس نگاه کنید و سعی کنید جملات به درستی درک کنید.

 پس از این مرحله سعی نمایید هر بار که راوی جمله ای را بیان می کند آن را متوقف نموده و سپس با همان لحن  جمله را تکرار کنید.سعی کنید که تا جایی که امکان دارد کلمات را صحیح تلفظ کنید. پس از این کار شما باید آنچه را که راوی می گوید مثل بار قبلی  تکرار کنید با این تفاوت که این بار مستند را متوقف نخواهید کرد و باید همزمان با آن جملات را بازگو کنید البته با زیرنویس انگلیسی. این تکنیک را اولین بار آلکساندر آرگولس برای یادگیری زبان انگلیسی به کار برد و به آن تکنیک سایه نیز می گویند. در مرحله بعد این کار را بدون زیرنویس انجام دهید. با انجام این مراحل شما پس از مدتی مستند دیدن شاهد پیشرفت چشم گیری در مکالمات و گرامر خود خواهید بود.

سخن آخر

در این جا سعی کردیم شما را با ویژگی ها و مزایای دیدن مستند، شیوه درست مستند دیدن و همچنین چند مستند کاربردی ومحبوب آشنا کنیم. برای اطلاعات و نکات بیشتر در این باره می توانید به سایت دکتر منوچهرزاده مراجعه نمایید.

درباره نویسنــده
نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن

یـک جلسه مشـاوره رایـگان

دریـافت نمونـه فایـل‌های کلاس

لطفا شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

مشـاوریـن مــا در سـریع تـریــن زمــان بــا شمـا تـماس میـگیـرن